STANOWISKO DEPARTAMENTU ZASIŁKÓW

ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

Z 4 SIERPNIA 2010 R.

W SPRAWIE MOŻLIWOŚCI WYPŁACENIA ZASIŁKU CHOROBOWEGO PROPORCJONALNIE ZA CZĘŚĆ DNIA

(Znak: 992800/6000/91/2010/SKn/1)

 

W przypadku przedstawionym w piśmie, pracownik po przepracowaniu części dnia udał się do lekarza. Lekarz wystawił zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby rozpoczynającej się od tego samego dnia.


W świetle obowiązujących norm prawa pracy, określonych w art. 80 Kodeksu pracy, wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną. Na podstawie art. 84 K.p. pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia.


Zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77 poz. 512), zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Okresy te wlicza się do okresu zasiłkowego.


W przedstawionym przypadku, zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy pracownik otrzymał wynagrodzenie za pracę (za przepracowaną część dnia). W związku z tym, jest to wynagrodzenie za pracę, nie można uznać, że jest to wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy. Ponadto przepisy powołanej ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. nie przewidują możliwości wypłaty zasiłku chorobowego za część dnia, na który została orzeczona niezdolność do pracy z powodu choroby.


Zatem, w tym przypadku, przepis art. 12 ust. 1 powołanej ustawy nie ma zastosowania i za ten dzień pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego.